Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Jarosław Kret w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rychtalu

W niedzielne  popołudnie, 5 września 2021 roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Rychtalu, gościła znanego dziennikarza, pasjonata podróży oraz autora książek podróżniczych – Jarosława Kreta.

Pan Jarosław studiował egiptologię, archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. Należał do pierwszego, założycielskiego składu redakcyjnego polskiego wydania magazynu „National Geographic”. Telewidzowie znają Jarosława Kreta również jako autora cyklicznych programów podróżniczych: „Klubu Podróżników”, „Planety według Kreta”, „Podróż z barometrem”, „Polski według Kreta’’.

Popularność przyniosły mu książki poświęcone m. in. krajom Bliskiego Wschodu, Madagaskarowi i Indiom: „Mój Egipt”, „Moja Ziemia Święta”, „W Ziemi Świętej”, „Mój Madagaskar”, „Moje Indie”, „Indie. Kraj, w którym od wieków wszystko płynie własnym rytmem”.

Nasz gość przybliżył nam najpierw drogę do swojej kariery, kilka faktów z życia prywatnego, a następnie przeniósł nas w wędrówkę po świecie. Opowiadał o ciekawych i nieznanych zwyczajach mieszkańców, Indii, Egiptu, Madagaskaru i Ziemi Świętej, ilustrując opowieści slajdami. Jak wyjątkowe, piękne i różnorodne kulturowo są niektóre kraje mogli się przekonać widzowie oglądając niezwykle malownicze kadry z podróży dziennikarza. Przy okazji podzielił się on refleksją na temat ludzkiej natury – ludzie na całym świecie posiadają jednakowe pragnienie – być szczęśliwymi. Azjatyckie wywody Pana Jarosława, pełne odległych barw i zapachów zachwyciły słuchaczy na tyle,  że nikt nie miał ochoty na zakończenie spotkania.

Ze swadą i humorem opisał pracę „pogodynka” oraz wyjaśnił zebranym zmiany klimatyczne, a szczególnie ostatnie zawirowania w pogodzie. Podkreślił swoje zaangażowanie w wielu stowarzyszeniach, którego członkami są dziennikarze zajmujący się tą tematyką w Europie i świecie. Zaznaczył, że nadrzędnym ich celem jest walka o uświadomienie ludzkości, że mamy już do czynienia „...nie tylko z efektem cieplarnianym, ale katastrofą klimatyczną...”.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał w prezencie od Pana Jarosława jego autorski album, który z pewnością będzie miłą pamiątką. Literacką podróż autor zakończył podpisując książki wszystkim swoim fanom. Ten czas uczestnicy spotkania wykorzystali także na zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć z pisarzem. 

Niedzielne wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Książki czytamy i świat zwiedzamy’’ dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 

 

Wersja XML